Více Zavřít
Zápas

Český tým U16 na úvod turnaje smetl Švýcary

28. 6. 2018 | Vojtěch Jurák
Bouřlivá atmosféra provázela první odpolední zápas ve Zlíně. Na hřiště se proti sobě postavili Švýcaři, kteří už dopoledne hladce porazili Polsko, a domácí Češi, pro něž tímto zápasem turnaj začínal. Určujícím momentem zápasu se stal přelom 12. a 13. minuty, kdy Češi dvěma rychlými góly odskočili soupeři a dovedli nakonec zápas až do vysokého vítězství.

Oba celky se do sebe pustily hned od úvodního buly s vervou a bojovaly o každý balonek. Hra se přelévala ze strany na stranu, takže oba brankáři zůstávali v permanenci. Úvodní třetina vyšla lépe českému týmu, který v jejím závěru vstřelil dvě branky v rozmezí 17 vteřin. Nejprve se prosadil Ondřej Hubálek, když přesnou ranou propálil Švýcara Nicolase Jordiho. Hned vzápětí se Jan Stromko blýskl pohledným průnikem mezi obránci a zcela osamocený z prostoru mezi kruhy zakončil. Ujala se však až dorážka – vyražený balonek uklidil do sítě Jaroslav Svoboda. Stav 2:0 následně vydržel až do první přestávky.

Druhou třetinu začali Češi tam, kde skončili tu první. Aktivní hra směrem dopředu brzy vyústila ve třetí branku, kterou zaznamenal Jan Čejka. Domácí forward si dlouhou, šikovnou kličkou položil brankáře a zakončil do odkrytého prostoru. Švýcaři se tlačili do útoku ve snaze udělat něco s nepříznivým stavem, všechny jejich pokusy však končily buď mimo branku, nebo ve výstroji brankáře Vladimíra Šídla. Naopak českému týmu se dařilo využívat drobných mezer v obraně soupeře. Vojtěch Kopřiva a Michal Macháček díky tomu přidali další branky a zvýšili na 5:0 pro Česko. Tento stav pak vydržel až do druhé přestávky.

Ve třetí třetině český tým nedopustil žádné drama, naopak ještě přidal další góly. Hned v úvodu poslední patnáctiminutovky se prosadil Jan Skorčík, jehož střela téměř od červené čáry zapadla až do sítě. Další gól pak přidal Tomáš Fic, který stál na konci pohledné kombinace své útočné řady. Švýcarskému týmu nepomohla ani změna brankáře, k níž trenéři sáhli během druhé přestávky. Pět minut před koncem se prosadil Michal Macháček, který ve vlastním oslabení utekl švýcarské obraně. A ještě v témže oslabení přidal devátou trefu Čechů Ondřej Novák, když s pomocí svého důrazu před brankou doslova dotlačil puk za gólmana.

Český tým si tak ve velkém stylu došel pro první vítězství na turnaji. Nejenže svému soupeři nasázel hned devět branek, ale také udržel čisté konto.

Ohlasy

Trenér Švýcarska: "Nebylo to takové, jak jsme si mysleli před zápasem. Devět branek proti Česku je hodně, ale budeme bojovat. Jsme hrdí na náš tým, protože poctivě bojovali. Nyní už se budeme soustředit na další zápasy."

Trenér Česka: "Kluci hráli poprvé v reprezentačním dresu, určitě se na to hodně těšili. Začátek byl takový lehce nervózní. Švýcaři se snažili, dobře chytali jejich brankáři. Sice jsme dali devět gólů, ale i tak mám plno poznámek, co je třeba zlepšit. Takový výkon by nám zatím nestačil na nejlepší týmy..."