Menu Zavřít
Více Zavřít
Rozhovory

Kolektiv je to nejdůležitější, co může dovést k úspěchu, nepochybuje Jiří Christ

4. 6. 2018 | Filip Červinka
Národní tým hráčů do 16 let zná pouze pár dnů konečnou nominaci na Světový pohár v Přerově a Zlíně, který vypukne již 28. června. Reprezentační šestnáctka má vyřešenou tajenku útočníků a obránců. Jeden z kvarteta gólmanů se ale na finální listinu třiadvaceti hráčů nedostane a obdrží tak Černého Petra. Svěřenci hlavního trenéra Jiřího Christa se k dalšímu soustředění sejdou 17. června v Poličce, kde se otevřou finální přípravy na světový šampionát. „Uděláme vše pro to, aby se všichni cítili dobře jak na hřišti, tak i mimo něj,“ slibuje zkušený kouč.
 

Za necelý měsíc vypukne Světový pohár v Přerově a Zlíně. Vy jste nedávno odtajnili nominaci, proč jste nominovali čtyři brankáře a zvolili jste klasický model osmi obránců a dvanácti útočníků?

Ano, už se nám to kvapem blíží a samozřejmě se snažíme vybraným hráčům umožnit trochu klidu, ať jsou bez napětí a mohou se soustředit na tuto jejich vrcholnou akci. Z toho důvodu byla nominace zveřejněna již nyní. Nominace je taková, jaká je a mimo brankářů máme v podstatě jasno. Předpokládáme, že nominovaní budou na sobě pracovat, a že budou dbát o svou kondici a hlavně zdraví. U brankářů o konečné nominaci rozhodneme až po posledním kempu. U obránců a útočníků jsme chtěli zabránit hlavně zklamání z jejich vyřazení těsně před Světovým pohárem.

Ve vašem týmu se objevují i dva útočníci, kteří se stali výraznými tvářemi mužských extraligových týmů pražského Kert Parku a Letohradu. Jan Čejka s Michalem Macháčkem by rozhodně měli patřit mezi lídry, ale tým je celkově kvalitní, souhlasíte?

V našich úvahách bylo samozřejmě to, abychom vytvořili silný tým, který bude schopen konkurovat jak zámořským, tak i evropským celkům. Oba jmenovaní jsou velice kvalitní hráči ale myslíme si, že v týmu je celá řada dobrých hokejbalistů, kteří nás určitě překvapí. Tito dva už teď jistě cítí tlak možná hlavně ze svého okolí a měli by si uvědomit, že jeden nebo dva nic nezmůžou. My si přejeme, aby nebyli pod tlakem a hrálo se jim tak, jako nikdy předtím. Vždyť být v týmu a hrát se svými v této kategorii nejlepšími vrstevníky bude i pro ně splněný sen. Uděláme všechno pro to, aby se všichni cítili dobře jak na hřišti, tak i mimo něj. Kolektiv je to nejdůležitější, co může dovést k úspěchu, a to si všichni přejeme. Teď už jedeme na jedné lodi v rozbouřeném oceánu.

Jak bude vypadat váš program do startu Světového poháru? Chystáte ještě nějaké přípravné zápasy?

Máme před sebou poslední bod přípravy. V Poličce se sejdeme 17. června, kde bude probíhat teoretická příprava a taky odehrajeme jedno modelové utkání s nespecifikovaným soupeřem. Je to tajné! Pak se celý tým sejde ve Zlíně už v pondělí 25.6.2018, v místě konání Světového poháru, kde nás čeká příprava na hřišti i mimo něj. Taktika, teorie, ale i zábava.

Na šampionátu v Přerově a Zlíně se v základní „zlínské“ skupině představíte proti silným celkům z USA, Kanady, Švýcarska a Polska. Do finále jde jen vítěz, takže vás čekají hodně náročné duely, je to tak?

Je vám jasné, že se nám honí v hlavách různé myšlenky. Zámořské celky tady nepřijedou na výlet a tato věková kategorie oplývá chutí, nasazením a bojovností. Hokej je pro ně odmalička součástí života. A právě na hokejistech s vyspělou technikou budou tyto týmy stavět. Nepochybuji i o jejich fyzické kondici. Zažil jsem si své kdysi u dvacetiletých. O evropských soupeřích také nic nevíme, a i ti mohou překvapit. Všichni mohou překvapit, ale ne na náš účet. Systém je pro všechny stejný, kdo bude brečet nad rozlitým talířem se teprve uvidí.

Máte bohaté zkušenosti z mládežnických reprezentací. Je třeba hrát rozdílným stylem hokejbalu proti zámořským týmům a celkům z Evropy? Nebo budete sázet na jeden ověřený „recept“?

Namíchat koktejl na takto sestavený nápoj ani neexistuje. Proto je těžké vymyslet recept tak, aby všem chutnal a přinesl úspěch. Základem je schopnost hráčů adaptovat se momentálně na hru jakéhokoliv soupeře. Mnohé bude záležet na nás, jak budeme schopni míchat a taky na všech hráčích, aby se snažili všechno pochopit a v samotných utkáních to zrealizovat. Budeme naše soupeře bedlivě sledovat v jejich zápasech. Mnohdy také záleží na štěstí. Ti naši vybraní se určitě narodili na šťastné planetě.

Jak moc se těšíte na start vrcholné světové akce a jakými slovy byste pozval do Přerova a Zlína hokejbalové a celkově sportovní fanoušky?

Kdybych měl vyjádřit, jak se těším já osobně, musel bych toho napsat strašně hodně. Pro mě je to opět jeden z vrcholů mé kariéry. Kdo můžete, přijeďte do Zlína i Přerova podpořit svými hlasivkami i svou účastí naše nejmladší reprezentace. Určitě si to zaslouží, a s vaší pomoci si splní své nejtajnější sny. Všem vám za celý tým už nyní děkujeme.