Menu Zavřít
Více Zavřít
Rozhovory

Matěj Hnyk válí ve 13 letech za tři kategorie! Světový pohár je velkou motivací, hlásí

16. 5. 2018 | Filip Červinka
Talentovaných hokejbalistů je v České republice opravdu dost. Jedním takovým je i třináctiletý útočník Matěj Hnyk, jenž aktuálně válí za jihočeský Suchdol v Extralize mladšího dorostu, v lize starších žáků, a dokonce i v přeboru mladších žáků. Technicky zdatný forvard navíc usiluje o Světový pohár hráčů do 16 let, kde by se po boku svého bratra Šimona mohl představit v národním výběru kategorie U15! „Odmalička hrajeme spolu. I proto nastupuju do vyšších kategorií, abychom mohli hrát v jednom týmu,“ prozrazuje v rozhovoru Matěj Hnyk.
 

1. května jste se zúčastnil prvního přípravného kempu nově se tvořící reprezentace hráčů do 15 let.V jakém duchu se soustředění neslo a co vám nejvíce trenéři kladli na srdce?

Tak hlavně nominace na kemp U15 pro mě byla nečekaná. Bylo to obrovské překvapení. Spíš jsem myslel, že pozvou jenom bráchu Šimona. Kemp jsem si užil. Rady trenérů jsou pro mě důležité. Hlavní, co musím zlepšit, je hra víc do těla a nemít strach jít do soubojů.

Na zimním stadionu v Poličce jste odehráli i přátelské utkání se staršími reprezentanty z kategorie U16. Jak zápas vypadal? Přehrávali vás starší kolegové, nebo jste měl z duelu dobré pocity?

U16 nás porazila o osm branek. Byl to ale dobrý zápas a my jsme si odehráli svoje. Na U16 je znát, že jako tým už hraje druhým rokem a hráči jsou víc sehranější. Pro nás to byl první kemp, kde jsme se teprve museli poznat.

Reprezentační patnáctka se na přelomu června a července v Přerově a Zlíně zúčastní premiérového Světového poháru pro kategorii hráčů do 16 let. Je velkou motivací dostat se na silně obsazený světový šampionát a makáte na sobě o to více?

Světový pohár je určitě motivace veliká. Nikdy jsem si nemyslel, že ve svém věku bych se tomu mohl přiblížit. Makám na sobě pořád stejně. Letos hraju celkem tři kategorie (MD, SŽ, MŽ), takže čas na odpočinek rozhodně není. A když je volno, máme na zahradě menší hokejbalové hřiště, takže hokejku nepustím z ruky ani na chvíli. Chci ještě pracovat na rychlosti, tu chci zlepšit. Hrát za českou reprezentaci je vždycky obrovská pocta pro každého hráče.

Jak na vás působili vaši spoluhráči z národního týmu U15? Myslíte, že budou na Světovém poháru v Přerově a Zlíně proti starším soupeřům konkurenceschopní?

Hráči v U15 mají určitě na to být dobrým soupeřem. Hodně hráčů už se zná z U14, což je dobře. Znají se, ví, co od druhého čekat. Škoda, že kempů není víc, bylo by fajn se víc sehrát.

Kanada, USA, Slovensko a Velká Británie. To není vskutku jednoduchá skupina. Jak na vás působil sraz reprezentace hráčů do 15 let v Poličce? Je v týmu cítit určitá síla a věříte, že máte na silné zámořské duo, Slováky a Brity?

Všichni kluci mají motivaci a chtějí vyhrát. Takže ANO. Věřím vždycky. V každém zápase!

V sezoně nastupujete za mladší dorostence jihočeského Suchdolu nad Lužnicí. Z 9 duelů jste si připsal 7 kanadských bodů za 2 góly a 5 asistencí. Jste se svými výkony v dorostu spokojený? A proč letos nastupujete za Suchdol, když jste v minulosti hrál za Písek?

Tak HC ŠD Písek je mým domovským týmem, kde jsem v pěti letech začínal a odehrál většinu sezon a v oranžovo-černém dresu nastupuju i v reprezentaci U14. Letos se v Písku hraje Extraliga staršího dorostu a tuhle kategorii já hrát vzhledem k věku nemůžu. Proto jsem spolu s bráchou odehrál podzim sezony za SK Pedagog České Budějovice a na jarní část sezony nás oslovil tým SK Suchdol nad Lužnicí. Protože tam oba dva hrajeme i starší žáky, nabídku jsme přijali a každý víkend tak vyjíždíme hrát mimo domov. Mladší dorost je pro mě náročný, ale je to výzva. Hrát proti starším klukům mě nutí ještě víc makat. Jsem tam nejmladší, ale snažím se být rovnocenným hráčem. Snad se nám teď podaří vyhrát poslední zápasy a dostat se do finále.

Ve starších žácích pak okupujete druhé místo kanadského bodování jihozápadní soutěže, kde jste v dresu Suchdolu nad Lužnicí dosáhl na 54 kanadských bodů z 18 zápasů! S týmem navíc vedete celou tabulku, takže letos pokukujete po titulu?

Sezona starších žáků v Suchdolu je pro mě asi nejlepší ze všech, které jsem kdy odehrál. Je to ale zásluha celého týmu, protože ke gólu patří nahrávka a oni mě na hřišti vidí. To je moc důležitý. Díky trenérovi jsem dostal šanci ukázat maximum. Navíc je fajn, že v týmu hraju nejen s bráchou, ale i se ségrou. Tři sourozenci v týmu se často nevidí… (smích) Parta v týmu je navíc skvělá, známe se dlouho a v zápasech se umíme podržet. Letos jsme vyhráli jihozápadní kvalifikační skupinu a o víkendu nás čeká finálový turnaj mistrovství republiky v Příbrami. Chceme si to užít!

Jak v Suchdolu, tak v reprezentaci do 15 let hrajete po boku svého bratra Šimona Hnyka. Kdo z vás je starší a soutěžíte mezi sebou na trénincích či jiných činnostech?

Šimon je starší o dva roky – 15 let. My už s bráchou hráli minulý rok v U14, na Pilsen cupu… vlastně odmalička hrajeme spolu. I proto nastupuju do vyšších kategorií, abychom mohli hrát v jednom týmu. Na tréninku spolu možná trochu soupeříme, ale v zápase ne. Stejně to mám i s mladším bráchou, se kterým hraju za mladší žáky. V zápasech jsme jeden tým!

Věříte, že byste se na Světový pohár mohli probojovat oba dva a v čem vynikáte více než Šimon, a v jakých herních aspektech má zase navrch váš bratr?

Samozřejmě, že věřím. Věřím a doufám. Ale myslím si, že bratr má větší šanci. Je přeci jen starší, vyšší a je výborný obránce, kterých je málo. Ale tak když mám říct, v čem já a v čem on… tak já mám přesnější střelu a „šikovnější“ ruce a Šimon zase tvrdší střelu a za poslední rok nabral na rychlosti. V tom je určitě přede mnou. A říká, že je hezčí… (smích)