Více Zavřít
Zápas

Drama až do posledních vteřin se sladkým koncem pro Česko. Tým U16 bere bronz

1. 7. 2018 | Vojtěch Jurák
Domácí tým se loučí s turnajem bronzovou medailí. Češi si v nesmírně emotivním a vypjatém utkání vypracovali tříbrankový náskok, který se nakonec ukázal být jako rozhodující. Američané sice snížili na 3:4, na vyrovnání však nakonec nedosáhli a končí čtvrtí.

Zápas o bronzové medaile provázela velmi hlasitá a bouřlivá atmosféra. Fanoušci obou týmů hnali od prvních vteřin své favority za vítězstvím. Obě mužstva vběhla do zápasu s nasazením a bojovala doslova o každý míček. Určujícím momentem první třetiny byly přesilové hry. Zatímco Američané nedokázali využít ani jednu ze dvou početních výhod, Češi využili obě dvě, které dostali k dispozici. Na začátku 10. minuty otevřel skóre Michal Macháček, když dotlačil za čáru balonek, který se nejprve odrazil od levé tyčky a pak svým odrazem udělal zmatek v americkém brankovišti. O dvě minuty později zvýšil české vedení Jan Stromko po rychlé střele ze strany, na níž brankář Calvin OConnell nedosáhl.

V úvodu druhé části se zdálo, že Češi jsou díky vedení na koni, a několikrát zavřeli svého soupeře na jeho polovině. Američané se však brzy oklepali a zatlačili českou obranu ve snaze vsítit svůj první gól. Ve slibné pozici se ocitl Danny Cunningham, který však z levého kruhu pro vhazování jen vyprášil betony brankáře Matěje Halouzka. Na druhé straně se dostal do samostatného úniku Pavel Mašek, jeho střela však skončila pouze na výstroji amerického gólmana. O chvíli později utekl obráncům Jan Čejka a tentokrát už Češi slavili – domácí útočník si položil OConnella a podél jeho ruky uklidil balonek do sítě. Američané odpověděli přesně pět minut před koncem druhé části, kdy se trefil v přesilové hře Luke Malloy a snížil na 1:3 z pohledu zámořského týmu. Další branky už do přestávky nepadly, a Češi tak i po třiceti minutách drželi dvoubrankové vedení.

Domácí mužstvo nastoupilo do třetí části aktivně a se snahou hrát co nejdál od své branky. Po téměř pěti minutách vstřelili také čtvrtý gól a opět svému soupeři odskočili na tříbrankový rozdíl. Jan Bečka si seběhl před branku pro přihrávku Michala Macháčka a dostal balonek za čáru. Jestliže se čtvrtý inkasovaný gól na Američanech nějak podepsal, tak to byl jen chvilkový stav. O dvě a půl minuty později totiž vstřelili dva góly v rozmezí dvaceti vteřin a vrátili se zpět na dostřel. Prosadili se Danny Cunningham a Rominic Leonard. Česká střídačka na tuto sprchu zareagovala oddechovým časem ve snaze uklidnit hráče. Spojené státy se hnaly za vyrovnáním a na hřišti výrazně přibylo nejen emocí, ale také ostrých zákroků zejména z americké strany.

Poslední minuty třetí třetiny se hrály ve velmi napjaté atmosféře. České mužstvo nakonec s vypětím všech sil ubránilo těsný, jednobrankový náskok, a když v závěrečných vteřinách Halouzek vyrazil betonem poslední americký pokus, propukly na české straně bronzové oslavy. Domácí mužstvo překonalo zklamání ze včerejší těsné prohry v prodloužení nad Kanadou a vybojovalo konečné třetí místo na turnaji. Tým USA Red končí čtvrtý.

Ohlasy

Trenér Česka U16: Byl to hodně náročný a tvrdý zápas, máme čtyři vážně zraněné hráče. Kluci předvedli skvělý výkon, po tom včerejšku se neuvěřitelně zvedli. Jsou super parta, s nimi bych chtěl žít do smrti.

Trenér USA Red: Češi začali hodně dobře, vstřelili nám nějaké branky, míčky se k nim odrážely. Dva ty góly byly odrazem od něčí nohy. Ve třetí třetině jsme byli lepší, snažili jsme se až do konce. Teď jim ale musím pogratulovat.