Menu Zavřít
Více Zavřít
Zápas

Generální zkoušku před ženským finále vyhrály Češky 1:0

30. 6. 2018 | David Sokol
Základní část turnaje žen uzavřel souboj dvou budoucích finalistů, Česka a Kanady. Utkání se dle očekávání hrálo ve vysokém tempu, dominovaly však obrany na obou stranách. Na první gól si fanoušci museli počkat až do posledního dějství, kdy se v přesilové hře prosadila útočnice domácího týmu Barbora Patočková a otevřela skóre utkání. Tento náskok si už Česko udrželo až do samého konce a vyhrálo generální zkoušku před nedělním bojem o zlato 1:0.
 

Češky opět od samého začátku předváděly svou aktivní ofenzivní hru a jednoznačně držely otěže utkání. Kanaďanky však dobře bránily, zvládly také úvodní oslabení a po zhruba pěti minutách hry se i ony začaly drát dopředu. K vidění byly ale velice pevné obranné zdi na obou stranách, utkání sice nepostrádalo náboj, zato však postrádalo gólové radosti. Útočné kombinace byly od obou celků propracované a přesné, jenže jim vždy chybělo rozhodné zakončení, brankářky se mezi třemi tyčemi v úvodním dějství příliš nezapotily. Přehlídka skvělé obranné práce tak do první sirény nepřipustila žádnou změnu skóre.

Češky si svou převahu přenesly i do druhé periody a ačkoliv hned v jejím úvodu šly do oslabení, i ve čtyřech hračkách Kanadě notně zatápěly. Svou nadvládu pak mohly završit pro změnu v následné přesilové hře, nicméně úvodní gól ještě přijít neměl. V pěti už Kanaďanky hru srovnaly a míček létal z jednoho konce hřiště na druhý, stále však prim hrály skálopevně zorganizované defenzivní řady, přes které se ani jednomu družstvu nedařilo projít. I zásluhou fantasticky chytající gólmanky Sereny Vildeové se Českám nedařilo strhnout vedení na svou stranu, ačkoliv s postupem času javorové listy tahaly stále výrazněji za kratší konec. Skóre tak zůstalo beze změny i po druhé třetině.

I do posledního dějství vstoupily aktivněji domácí hráčky, v brance však stále čarovala Vildeová a neumožnila Češkám žádnou gólovou radost. Kanaďanky se do útočného pásma dostávaly jedině na několik málo sekund a po chvíli míček ztratily v záplavě českých hokejek. Domácí hokejbalistky si svou aktivitou vybojovaly další přesilovku a na šestý pokus se už zadařilo, Barbora Patočková krásně vymetla horní růžek kanadské svatyně. Severoameričanky věděly, že pro vítězství ze sebe musí vydat v závěrečných minutách veškeré zbytky sil, a tak skutečně učinily. Nicméně nadále skvěle forčekující Češky závěr bez větších potíží zvládly a zvítězily těsně 1:0.

Ohlasy

Trenér Česka: Dnešní zápas byl o tom, kdo bude hrát zítra jako domácí. Myslím si, že to bylo hodně vyrovnané. Oba týmy hrály na čtyři pětky, my i Kanada jsme vyměnili všechny hráčky. Zítřejší zápas bude úplně o něčem jiném a doufám, že jsme na to připravení. Zítra si pustíme video z dnešního zápasu a rozebereme s holkami hru v přesilovce a oslabení. Půjdeme si pro titul.

Trenér Kanady: Myslím si, že to byl výborný zápas mezi dvěma z nejlepších týmů na turnaji. Museli jsme hrát hodně defenzivně a potřebujeme zlepšit nějaké věci, abychom bylo schopni útočit. Češi mají velmi dobrý tým a pochopitelně jsou teď to družstvo, které musíme porazit. Byl to dobrý zápas, opravdu jsem si jej užil.