Více Zavřít
Zápas

Mistrovský obrat ve druhé třetině přinesl USA Red výhru 5:2

30. 6. 2018 | David Sokol
Poslední zápas skupinové fáze mužského turnaje a závěrečný duel pátečního programu proti sobě svedl domácí výběr do 15 let a červený tým USA. Hra nabrala úžasných obrátek od prvních okamžiků, oba týmy na hřišti předváděly skvělé výkony. Češi předváděli ve všech kategoriích skvělý výkon, a díky tomu se koncem první třetiny dostali do vedení. Ovšem USA ve druhém dějství zápas fantasticky otočili a nakonec dokázali zvítězit 5:2.

Zápas dle očekávání zahájili podstatně aktivněji Američané, ovšem česká patnáctka dokázala s až pozoruhodnou kvalitou odrážet americký ofenzivní nápor. Díky pevně sevřené obraně se Češi poměrně často dokázali probít až před severoamerickou svatyni, většina takových akcí však skončila těsně před zakončením a zbytek si pohlídal pozorný Calvin O´Conell. Americký tlak sice postupně nabíral na intenzitě, narážel však na zocelené české beky, a zejména pak čaroval Miroslav Nistor. Češi pak vše dotáhli k dokonalosti během svého oslabení v závěru periody, když Václav Kovařík utekl obraně a otevřel skóre utkání. A to nebylo vše, o pár sekund později Lukáš Novotný proměnil nařízené trestné střílení a zvýšil český náskok.

Američané ovšem zažili vstup do druhého dějství jako z říše snů, neuplynula ani minuta hry a k míčku se dostal Luke Malloy, jehož bomba prostřelila vše včetně brankáře Nistora. Sotva o půl minuty později tým USA svou pohádkovou cestu dokonal, před českou klecí se octl Jack Gallen a ten se nemýlil! Češi zahájili okamžitou protiakci a znovu začali přesouvat dění do amerického předbrankového prostoru. Rozjeté Spojené státy ale odmítaly připustit jakoukoliv ztrátu čerstvě vybojovaného vyrovnání, naopak si šli bez okolků za vedením. Kdo však skálopevně stál proti tomu, to byl český gólman a důrazně forčekující čeští zadáci. Amerika vysunula všechny hráče dopředu, čehož se Češi snažili využívat v podobě rychlých protiútoků, žádný z nich si ovšem cestu za O´Connella nenašel. Masivní ofenzivní nátlak se nakonec Spojeným státům vyplatil, dvě a půl minuty před druhou sirénou dokonal obrat svým druhým gólem v utkání Jack Gallen a američtí příznivci v tu chvíli málem zbořili přerovskou halu!

Do třetí periody šli Američané v početní převaze, kterou logicky využili k maximálnímu náporu pro pojištění vedení. A toho se skutečně dočkali, krásnou kombinaci přihrávek zakončil svou druhou přesnou trefou v zápase Luke Malloy. Češi zůstali po čtvrtém inkasovaném gólu v řadě úplně opaření, zatímco Spojené státy najely na skvělou vlnu a válcovaly soupeře. V tom je ale brzy zastavilo vyloučení a ačkoliv početní převahu domácí mužstvo nevyužilo, vrátilo se zpět do tempa. Své momentum ovšem ztratily prakticky okamžitě vinou svého faulu a to se jim mohlo stát osudným, nicméně pátý gól USA sudí kvůli přihrávce rukou neuznali. Poslední dějství už bylo velice vyhrocené, a to se také ukazovalo v kolonce trestů v zápise, prakticky celých patnáct minut se hrálo při nevyrovnaném počtu hráčů. Čechům se dostalo přesilovky pět na tři a při ní zkusili hrát bez gólmana, to se jim ale vymstilo, Dominic Leonard totiž do odkryté klece zvýšil na 5:2 pro USA a na tomto skóre už výsledková tabule zůstala až do poslední sirény.

Ohlasy

Trenér Česka U15: Jsme strašně zklamání, byl to těžký zápas. Bylo to podobné jako s Kanadou, bohužel nám chybělo štěstí, poslední gól jsme si dali do prázdné brány. Ale kluci se nemají za co stydět, jsou pro nás prostě hrdinové, odehráli skvělý zápas.

Trenér USA Red: Kluci se opravdu snažili, dnes hráli proti velmi dobrému a talentovanému týmu. Nechali jsme si dát dva góly v oslabení, ale hoši to nevzdali, tvrdě bojovali a hráli skvěle. Byl to velmi dobrý zápas.