Více Zavřít
Zápas

Dramatická bitva o bronz! V Přerově ho před USA urvaly Slovenky

1. 7. 2018 | Petr Komárek
V zápase o třetí místo se proti sobě na Světovém poháru v hokejbalu v kategorii dívek U20 postavily národní týmy Slovenska a USA. Reprezentace českých východních sousedů se v páté minutě první části ujala vedení a ve druhém dějství ho zdvojnásobila. Na začátku třetí části Američanky málem snížily, míček ale brankovou čáru těsně nepřešel. Korigovat skóre se jim povedlo v poslední minutě, vyrovnat už ale poté nezvládly. Bronz tak získalo Slovensko.

Utkání se od začátku neslo ve velmi slušném tempu. Hra se přelévala ze strany na stranu a útok střídal útok. Nebezpečnou nahrávku posílala do předbrankového prostoru Lacková, ovšem nabíhající si Dobošovou dokázala uhlídat poslední americká defenzívní hráčka. V čase 4:46 to už ale Slovenkám vyšlo a připsaly si první branku zápasu o bronz. Halušková vyslala do úniku po pravém křídle podél mantinelu Michaelu Hájnikovou, která pronikla relativně volným prostorem až k brance. Tam nejprve udělala DiCiccové bekhendovou kličku, kterou jí dokonale obelstila. Posléze už jen zasunula balonek do volné části klece. O další nebezpečnou skrumáž před brankou Spojených států se postaraly Schredlová se Záňovou, DiCiccová se ale tentokrát rychle přitiskla ke své pravé tyči a míček za svá záda nepropustila. Na druhé straně vypálila velmi tvrdě z pravé strany Cabanová, pohotová Tabačková si připsala dobrý zákrok vyrážečkou. Zvýšit slovenský náskok mohla Suráková, která pádila sama na bránu. V tutovce ale trefila jen hřbet lapačky brankářky Spojených států. Po první třetině vedlo Slovensko 1:0.

Druhé dějství odstartovala smělá slovenská akce směrem vpřed, kterou ale na hranici modré čáry zastavila nepřesná křížná přihrávka. V 17. minutě posílala míček z levého křídla před branku po zemi Schredlová. Nalezla přitom přímo hůl Záňové, která předčila americkou obránkyni. Hlavní hrací náčiní ale čepelí své výzbroje jen jemně lízla, takže DiCiccová neměla problém zasáhnout betonem. O zhruba dvě minuty později se míčku směřujícího od zadního hrazení okamžitě zmocnila Beláňová a bekhendem ho poslala do prostoru mezi třemi tyčemi. Tam se svižně stihla přemístit americká dívka pod maskou a hrudí vytěsnila balonek před sebe. Američankám se naskytla velká šance na srovnání při vyloučení Surákové. Skákavá střela Boockwalterové ale k Tabáčkové vůbec nedoletěla, jelikož prošla několikanásobnou tečí. Následně se poměr sil na ledě srovnal, Cabanová si při souboji za slovenskou branku počínala až příliš tvrdě. Těsně před návratem slovenské hráčky mezi mantinely zaváhala Lacková. Míček ji sebrala Cutlerová, ale další Slovenka ji včas zastavila a uhasila tak chybu své spoluhráčky. V 23. minutě Slovensko útočilo při další přesilovce a velkou možnost zahodila Halušková, která z první minula odkrytou část branky za přesouvající se DiCiccovou. O pár minut později ale Spojené státy přeci jen podruhé kapitulovaly. Střelu osamocené Randové ještě DiCiccová stačila vykopnout betonem, na dorážku z levé strany v podání Tamary Dobošové však už byla krátká.

Zkraje třetí periody se Američankám málem podařilo snížit na rozdíl jediné branky. Rána Drewové z pravé strany letěla z pěkné dálky, přesto Tabačkové smolně propadla skrz výstroj. Míček následně poskakoval na brankové čáře, čehož si hráčky zámořského celku všimly a okamžitě se ho hnaly dorazit do sítě. Snažily se skutečně vehementně a o jejich úspěchu či neúspěchu se rozhodčí něžného pohlaví dlouho radily. Nakonec dospěly k závěru, že balonek klíčovou linii nacházející se za brankovištěm nepřešel. Slovenky se tlaku svých sokyň bránily dále, naproti tomu však podnikaly rychlé protiútoky. Během jednoho z nich vyplavala lehce nalevo před bránou Halušková, s blafákem do bekhendu si ale na DiCiccovou nepřišla. Neujala se ani střela Horváthové v přesilové hře z osy hřiště, brankářka Američanek ucpala mezírku mezi svými betony včas. Tým USA to v závěru ještě zkusil se šesti hráčkami v poli. V čase 39:18 se mu to vyplatilo, po velkém závaru dopravila míček do branky Jennifer Fisherová. Srovnat se ovšem hráčkám v modrých dresech již nepovedlo. Bronzové medaile tak putují pod Tatry.

Ohlasy

Trenér Slovenska: Z mého pohledu podala děvčata výborný výkon, celý zápas hrála skutečně skvěle. Na konci jsme se sice trochu vítězství zalekli, ale holky podaly výkon, na který jsem na ně opravdu hrdý.

Trenérka USA: Děvčata bojovala, celý zápas dřela. Dali jsme bohužel ale jen jednu branku, a to v závěru. Ke druhé vyrovnávací nám chybělo trochu více štěstí. Škoda.